למה חשוב לנו להשקיע זמן ומשאבים במזון טוב

נשלח 14 בדצמ׳ 2009, 11:34 על ידי ספי מיור   [ עודכן 9 בפבר׳ 2010, 15:32 ]

בקיצור ובפשטות עלה לנו רעיון שיכול להועיל לך, למשפחה שלך, לקהילה שלך לכל המשאבים שתומכים באיכות החיים שלך כגון מים, אוויר, אדמה, מרחבים פתוחים, ויציבות המערכות הסביבתיות. וכשעולה לנו רעיון, אנחנו ניישם אותו עד הסוף ובצורה הטובה ביותר.

מיזם מזון טוב נועד לקרב אותך, כצרכן של מזון, לאנשים שמגדלים מזון. חשוב לנו שתדע הכל על איך מגדלים את האוכל שלך. ועל דרכים שונות להיות שבע ומוזן היטב, גם בלי להיות לקוח שבוי של ענקי רשתות השיווק.

הנה כמה סיבות נוספות:

עולם החקלאות

מקור כל המזונות הוא עולם הצומח או הסביבה הימית. לתחומי החקלאות יש השפעה עצומה על עולמנו. ברור לנו שיש הרבה מה לשפר בענף החקלאות ושוק המזון, ועל כך בהמשך. ברור גם ששינוי בתרבות צריכת המזון צריך לבוא מהצרכן. ליוזמת GLife יש קטע, אנחנו אוהבים לתת כלים להעצמה, למידה וייעול. לטובת האנשים ולטובת המערכת שאנו מהווים חלק ממנה.
בין השאר, ענפי החקלאות משפיעים על איכות המים והאויר, על כמויות הפסולת שאנו מייצרים, על תנאי ההעסקה של 1% מהישראלים ועוד כמו עשרות אלפי עובדים זרים. בנוסף, לענף החקלאות יש השפעה עצומה על השטחים הפתוחים, ועל מגוון בעלי החיים והצמחייה המקומיים - על יציבות המערכת שמקיימת אותנו.

מים

מים הם חיים. יש להתייחס למים בכבוד, ולהשתמש בהם בצורה שלא תמנע או תדלדל את זמינותם בעתיד. ענף החקלאות בישראל של 2009 מזהם את מי התהום, מייצא מים לאירופה ומונע מים מהטבע. זה הכל קרה בתמיכה, הדרכה ועידוד של ישויות ענק כמו משרד החקלאות, איגוד החקלאים ועוד. לא שיש לי רצון לתקוף ישויות אלה, שגם עובדות לשקם נזקים, אני פשוט מבקש להאיר את הנקודה, בכדי לשפר את המצב. ראו את אמנת ישראל למים.

להתקרב או לאפשר ריחוק ?

יש משהו מאד פשוט ברעיון של לאכול מקומי. אינספור יתרונות חברתיים, סביבתיים וכלכליים מתלווים לרעיון זה. מעבר לכך, יתכן, שבעתיד הקרוב, עלות התובלה תעלה במידה כזו שזה פשוט לא יהיה אפשרי מבחינה כלכלית לייבא מזון ממחוזות רחוקים. ובעיקר, כשאנחנו אוכלים מזון שגודל באופן מקומי, על ידי מישהו שאנחנו מכירים, יש לנו יותר השפעה על אופן הגידול, אחראיות הגידול, רווחת החקלאי, ואיכות המזון.

שומרים על האדמה, שימור פוריות הקרקע

ברחבי העולם חקלאים, טיילים ומדענים זיהו תופעה שנקראת מידבור. מידבור נוצר מסחיפה ודלדול שכבת הקרקע העליונה - השכבה הפוריה ביותר באדמה. היום כבר התחילו ליישם שיטות למניעת מידבור וסחיפת קרקעות. שתי השיטות המועילות ביותר הן נטיעת עצים, והימנעות מעיבוד הקרקע באמצעות כלים כבדים.
אתם ודאי שואלים, אם לא מעבדים את הקרקע באמצעים כבדים, כמו טרקטור, איך אפשר לייצר מספיק מזון לכולם?
ובכן לצורך כך נולדו לעולם שיטות חקלאות חדשות-ישנות, מדעיות-מסורתיות, שמספקות מקסימום תפוקה במינימום מאמץ. שיטות אלה מגלמות בתוכן אינספור יתרונות נוספים, וכן - זה יותר משתלם לכולם (מלבד חברות הנפט, וותעשיית הכימקלים לחקלאי).
בכדי ללמוד
עוד על חקלאות אורגנית אנו ממליצים להירשם לרסס של דף החדשות, ולקרוא על פוקואוקה, ביו-אינטסיב, ופרמהקלצ'ר.

כלכלת המזון
או
למי מגיע מזון חופשי?

בתחילת המהפכה החקלאית, פעם לפני עשרת אלפים שנה, מזון ותוצרת חקלאית היו משאב חינמי וחופשי ממש כמו לינוקס. כל מי שידע מה לקטוף ומתי יכל להשיג את המזון שנידרש לו לתזונה מלאה ללא כל מאמץ נוסף, וכולם ידעו. לאורך ההיסטוריה, אנשים שועבדו לצורך בנייה של מיצגים תרבותיים (פירמידות, מקדשים, וכו'). את העבדים האלה היה צריך להאכיל, וכך הומצאו להם מחסני התבואה, יצרני כדי האחסון, וערכו הכלכלי של המזון. אך בעצם, למי מגיע ומהיכן מגיע המזון? המזון מגיע מהטבע ולכולם מגיע להנות ממנו. ב GFood אנחנו מאמינים בסחר חופשי (חופשי - ללא פיקוח, עם ידע-אחראיות-ומודעות, וגם חינמי) במזון ולכם אנחנו רוצים לאפשר לכם לרשום את שאריות הלימונים מהעץ בגינה, או את עודף החובזה שליקטתם בשדה, או את התוצרת הטריה שגידלת בגינה\חווה המשפחתית. באמצעות GFood, תוכלו למכור או לחלוק את המזון שלכם איך שתרצו ועם כל מי שרוצה.
בעתיד המערכת תוכל להציע לכם באופן אוטומטי הצעות מאיזור מגוריכם - הרי מקומי זה הכי טרי .

בריאות 

חשובה לנו הבריאות שלכם. אנחנו יודעים, כשאתם מאושרים ובריאים, אז גם העולם שלנו יפה יותר. לכן אנחנו ממליצים בחום, לבסס את התזונה שלכם על מזון טבעוני שגדל באופן טבעי ככל הניתן. ברור שלא תמיד זה מתאפשר ולפעמים בא דברים נוספים. יחד עם זאת, קל מאד וגם כדאי ללמוד על תזונה טבעית טבעונאית ותבונאית. הנה קישור.

המערכת שקיימת כבר היום, מאפשרת לכם להירשם כקהילה (קבוצה) ולפעול ביחד בכדי לגדל מזון, ולטפח את סביבת המגורים שלכם, או לקנות מזון ביחד וכך ולהגביר את כח הקניה שלכם. כרגע אנו בעיצומו של תהליך למיפוי קבוצות הקניה השיתופיות בישראל. אם יש לך מידע או חברות בקבוצה כזו אנא צרו קשר, או מלאו את טופס ההיצטרפות.
Comments