מאמרים‏ > ‏

אקולוגיה עירונית


כנס פתרונות

נשלח 12 במרץ 2011, 9:56 על ידי ספי מיור   [ עודכן 12 במרץ 2011, 10:08 ]


כנס מדברים פתרונות

כנס מדברים פתרונות 2011 נולד מתוך ההבנה ש"לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו כשיצרנו אותן", כפי שאמר אלברט איינשטיין.
כולם מדברים על הבעיות ועל ההחלטות הגרועות שהביאו אותנו למצב הלא פשוט שבו נמצאת היום מדינת ישראל, והרושם שמתקבל הוא שאף אחד לא נותן הצעה חדשה לפתרון מלבד שימוש נוסף באותם כלים וצורת חשיבה שהביאה אותנו ליצירת הבעיות האלה.
עם זאת אנחנו יודעים שהרושם הזה מוטעה, וברחבי המדינה מפוזרים מאות אם לא אלפי רעיונות והצעות לשיפור יחסינו עם שכנינו, עם אדמתנו ועם עצמנו, במובנים רחבים יותר מאשר "שמאל וימין" או "קפיטליזם וסוציאליזם". הרעיונות האלה, שמגובים לרוב בתפיסות מובנות היטב ובתוכניות מפורטות, רק מחכים לפרוץ ולצאת לעולם.
בואו נרכז את מיטב הרעיונות הקיימים, נשמיע את קולנו ונאזין לאנשים שעד כה לא זכינו לשמוע את קולם.
הכנס הוא יוזמה של קבוצת פעילים מגופים שונים המבקשים לחבר בין התנועות והאנשים הפועלים ברחבי הארץ במגוון תחומים, מתוך מטרה להחזיר לישראל את ערכי הצדק החברתי ולבסס בה קיימות סביבתית והגשמה אישית

כנס מדברים פתרונות 2011 נולד מתוך ההבנה ש"לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו כשיצרנו אותן", כפי שאמר אלברט איינשטיין.
כולם מדברים על הבעיות ועל ההחלטות הגרועות שהביאו אותנו למצב הלא פשוט שבו נמצאת היום מדינת ישראל, והרושם שמתקבל הוא שאף אחד לא נותן הצעה חדשה לפתרון מלבד שימוש נוסף באותם כלים וצורת חשיבה שהביאה אותנו ליצירת הבעיות האלה.

עם זאת אנחנו יודעים שהרושם הזה מוטעה, וברחבי המדינה מפוזרים מאות אם לא אלפי רעיונות והצעות לשיפור יחסינו עם שכנינו, עם אדמתנו ועם עצמנו, במובנים רחבים יותר מאשר "שמאל וימין" או "קפיטליזם וסוציאליזם". הרעיונות האלה, שמגובים לרוב בתפיסות מובנות היטב ובתוכניות מפורטות, רק מחכים לפרוץ ולצאת לעולם.

בואו נרכז את מיטב הרעיונות הקיימים, נשמיע את קולנו ונאזין לאנשים שעד כה לא זכינו לשמוע את קולם.
הכנס הוא יוזמה של קבוצת פעילים מגופים שונים המבקשים לחבר בין התנועות והאנשים הפועלים ברחבי הארץ במגוון תחומים, מתוך מטרה להחזיר לישראל את ערכי הצדק החברתי ולבסס בה קיימות סביבתית והגשמה אישית

רשימת הדוברים:
תמי צרי (עץבעיר)
המגזר הרביעי – לשנות את העולם באמצעות עסקים

אופיר אביגד (האקדמיה לגיבורי על)
אקטיביזם הוליסטי – איך כל הפתרונות מגיעים מאותו מקור

איל רם (המכון לחינוך דמוקרטי)
העיר כמרחב חינוך

רם-און אגמון (עמותת המקור לקידום הקוד הפתוח בישראל)
תוכנה ורעיון כוירוסים

דימי ריידר (עיתונאי ובלוגר, ממפעילי אתר "קו חוץ")

חנן עינב-לוי (הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות)

אלכס קצ'אן (מנכ"ל ארגון הפרמקלצ'ר הישראלי)
חקלאות ומזון – מודל הפרמקלצ'ר והחב"ק לביטחון תזונתי וכלכלת שפע מקומית

אנחנו מתכבדים להזמין אתכם
מדברים פתרונות 2011 – 28.03 בסמינר הקיבוצים
קהילה | העצמה | ידע | כלים | עשייה

האירוע בחסות החממה ליזמות חינוכית – מסלול הלימודים המשותף של המכון לחינון דמוקטי וסמינר הקיבוצים

הכרטיסים בעלות 50 ₪, רווחים, אם יהיו, יועברו כתרומה לעמותת פסטיבל אקטיביזם
סטודנטים וחברי הארגונים המשתתפים יוכלו לרכוש כרטיסים מוזלים תמורת 20 ש"ח
מספר המקומות מוגבל ומומלץ לשמור מקומות מראש

האירוע הינו שיתוף פעולה בין יוזמות שונות:
פסטיבל אקטיביזם
אתר אקטיביזם
מזון טוב
האקדמיה לגיבורי על


   לשמירת מקום לכנס יש למלא טופס   

אקולוגיה עירונית

נשלח 7 בפבר׳ 2010, 4:15 על ידי ספי מיור   [ עודכן 7 במרץ 2011, 2:17 ]

גם לעירוניים יש קשר חזק עם הטבע. למעשה, גם עירוניים הם חלק מהטבע וטבעי שכל אדם בעיר או בכפר ישאף להפחית את טביעת הרגל האקולוגית של משק ביתו, למזער כל השפעה שלילית על החברה, וכתוצר לוואי לשפר את איכות החיים והסביבה. זהו גם נושא של בריאות.

המעבר לתרבות חיים של חברה בת קיימא הינו מהלך שבא לשפר את איכות חיינו, לשקם ולשמר את הטבע, וכל זאת תוך כדי מחשבה על מעבר לקיימות כתהליך של בנייה ועיצוב מחדש של מערכות אנושיות, למען דורות העתיד. ישנה הסכמה כללית שהמעבר לקיימות, ראוי שיתבצע במקביל מלמעלה למטה ומלמטה למעלה. דהיינו, החלטות ופעולות בינלאומיות, ממשלתיות ומקומיות הנן חשובות אך לא שלמות ללא החלטות ופעולות של האוכלוסייה הכללית. אם כן, באילו דרכים ניתן לקיים אורח חיים בר קיימא בסביבה עירונית? להלן כמה רעיונות, חלקם חדשים ומרעננים חלקם ישנים וחשובים.

בניה אקולוגית

בניה אקולוגית מתייחסת לבית ולשוכניו כחלק מהמערכת החיה שסובבת אותם. הדגש הוא על בריאות השאיפה היא לאפשר לכל אזרח אפשרות להיות עצמאי מתשתיות ריכוזיות, לחסוך באנרגיה ובמשאבים, ואיכות חיים גבוהה יותר. בית אקולוגי יכול לכלול בתוכו מערכות רבות: אגירת מים, מיחזור מים אפורים, שירותים יבשים, פירוק זבל אורגני לדשן (קומפוסט), מערכת תאורה חסכנית שאינה פולטת חום, מיזוג פסיבי, ועוד. אלמנטים מהטבע כגון כיוון רוחות וקרינת שמש נלקחים בחשבון לאפקטיביות מרבית. בבחירת חומרי הבניה והגימור ישנה עדיפות לשימוש בחומרים מקומיים, לא רעילים, שמאפשרים בידוד טרמי למבנה.


צרכנות נבונה

למוצרים שאנו רוכשים ישנה השפעה רבה על הסביבה בכל אחד משלבי החיים שלהם: כריית חומרי הגלם, ייצור, שיווק, שימוש, וסוף חיי המוצר. עדיפים מוצרים אשר נוצרו מחומרים מקומיים מתחדשים, ניתנים לשימוש מחדש (או לפחות ניתנים למחזור), אינם מכילים פטרו כימיקלים או דטרגנטים, , ארוזים בצורה מינימאלית או באריזה שניתן להשתמש בה שוב, וחוסכים אנרגיה בייצור ושימוש. מוצרי צריכה חד פעמית צריכים, לדעתי, להיות מחוץ לשוק. לשירותים שנותנים רוב המוצרים דוגמת חומרי ניקוי ישנם פתרונות יצירתיים שמבצעים את אותו השירות מבלי להשתמש ברעלים, מתכות כבדות, ומתכלים ביולוגית, למקרים קשים נסו חומץ או לימון (ניתן ללמוד הרבה מויקי- כיצד לעשות).. ניתן לזהות את איכות המוצר כאשר בוחנים את מרכיביו. לרוב אם אינך מזהה את זה - אתה לא רוצה את זה. בנוסף, בדקו אתרים כמו אגורה מאפשרים חיים שניים למוצרים רבים. ולקינוח, שוק קח תן פתוח חודשי בו כל אחד מביא מה שהוא לא צריך ולוקח מה שהוא כן צריך. אם אין כזה באזור מגוריך - קל לארגן.


מחזור חומרים יבשים

פסולת מוצקה גורמת לבעיות סביבתיות רבות, עלות הטיפול בפסולת מוצקה הינה גבוהה ועלות החומר שמתבזבז, פוגע בכלכלת ישראל במיליארדי שקלים מידי שנה, ומאיים לעלות ככל שהחומרים נעשים נדירים. את בקבוקי וכלי הפלסטיק מספר 1 ו-2 ניתן לשים בכלובי האיסוף המפוזרים לאחר שנשטפו היטב (!) משאריות מזון וכדומה. גם נייר וקרטון ניתן למחזר יחסית בקלות. בקבוקי זכוכית הינם תחת חוק הפיקדון ואפשר להחזיר אותם לכל חנות שמוכרת אותם, מיכלי זכוכית יכולים להיות שימושיים בבית. רשויות ועיריות אחראיות על מערך איסוף אשפה - ניתן ורצוי לעודד את הרשויות במקום מגוריך לאפשר הפרדת פסולת במקור.


מחזור חומרים אורגנים

כארבעים אחוזים מכלל האשפה הביתית הינה חומר אורגני שהגיע מהאדמה. היות ואדמה פורייה היא אחד המשאבים העיקריים שתומכים בקיומנו, לא רק ראוי, אלא הכרחי, להחזיר חומר אורגני לאדמה. גם אם אין גינה או חיות משק, קל להכין ערימת קומפוסט שתורמת רבות. למי שאין ערימה לפירוק שאריות מזון ושאר הזבל האורגני, ישנה האפשרות לרכוש מיכל קומפוסט במחיר שמסובסד ע"י רשויות (תמריץ להפחתה של 40 אחוזים ממשקל האשפה!). זה מוביל אותי לאחד הנושאים החשובים ביותר לפיתוח אקולוגיה עירונית בריאה...


גינות קהילתיות

ישנה חלופה לכמות האנרגיה שמושקעת בהובלת מזון לתוך העיר, לכמויות של אריזות חד פעמיות, ולאורות הניאון בסופרמרקטים. ערים בעולם כבר הפנימו ויישמו שיטות לגידול מזון בתוך העיר - עובדה שזה עובד בקובה בקנדה ובמקומות רבים נוספים. חפשו חלקות אדמה שלא נוגעים בהן ומרוחקות 12 מטרים מכבישים הומים. בדקו שיטות פשוטות לגידול שדורשות מינימום השקעה ומעט שטח כגון ביו-אינטנסיבי. כל פרי, ירק, דגן, תרמיל, תבלין או ירוקים שמגודלים בשיטה טבעית מונעים חומרי הדברה ודישון מלזהם את מי התהום שלנו, איכות חיים מעולם לא הייתה טעימה יותר. ניתן לשתף פעולה עם עוד שכנים, וכך להפיק אפילו יותר תועלת בפחות מאמץ. לחלוק זרעים, ליהנות מהאדמה, לאכול בריא.


פיתוח קהילה וחלוקת ידע

זכרו שאנו בנויים קהילות בתוך קהילות, ותמיד יש מקום לשיפור בכל קהילה, הרי גם לעירוניים יש שכנים. כותרות של טיפים לשכונות: לוח מודעות, הסעות משותפות, סדנא שבועית בה כולם מורים ותלמידים, להפוך חלק מהמדשאה לגינת ירק (זה קל ודורש פחות מים), וכמובן - הרחבת הדיון כאן באתר.

ישנם דברים שרשויות וממשלות יכולות לעודד ולפתח כגון סימון מוצר ירוק, קידום תשתיות למחזור ועידוד לחסכון באנרגיה וצריכת אנרגיה מתחדשת. אלה סוג הפעולות שיש לבצע מלמעלה למטה. אך עליכם לזכור שפעולות התושבים הן שקובעות את התרחשויות העתיד. פעלו לפי מצפונכם.

אשמח לקבל תגובתכם, אשמח עוד יותר אם תיישמו ותעבירו את המסר הלאה. למען איכות חיינו, הטבע ודורות העתיד. תודה.
Urban Ecology

City people also have a strong connection with nature. Actually, city people are a part of nature and it is natural for each person in the city or country to want to reduce his household's ecological foot print, minimize any negative influence on nature, and as a by product improve the quality of life and natural systems. This is also a health issue. Advancing to a sustainable society is a movement that comes to improve our quality of life, to restore and preserve nature and all that while thinking on moving to sustainability as a process of building and redesigning human systems, for future generations. Moving to sustainability should be done from top down and down to top as well. - Meaning that international and governmental resolutions should take place and are important but not complete without the choices and the actions of the general population. Therefore, in what ways can you participate in a sustainable life style become in an urban environment? Here are a few ideas some are new and refreshing some are older and important.Ecological Building

Ecological building treats the house and residents as a part of the living system that surrounds them. The emphasis is on health. It urges to allow each citizen to live independently from centralized systems, to save on energy and resources, and to achieve a higher quality of life. An ecological house may include many systems: water harvesting and storage, gray water recycling, dry toilets, organic waste composter, energy saving lighting system that does not produce heat, passive air cooling, and more. Natural elements such as wind and sun direction are taken under consideration for maximum effectiveness. When choosing building materials, select local, non-toxic, materials that allow thermal insulation for the structure which is called Thermal mass.


Wise Consumption

The products we purchase have a great deal of effect on the environment on each of their life stages: harvesting, manufacturing, marketing, time of use, and end of product life. Preferable are products that contain local regenerating material, are reusable (or at least recyclable), contain no petro-chemicals or detergents, are minimally packed or come in a reusable package, and save energy in manufacturing and use. One time use disposables should be out of the market in my opinion. Non-toxic, without heavy metals, and bio-degradable products provide same services as their hazardous look alike, it is a matter of choice. One example is heavy duty cleaning detergents which can be replaced with vinegar or lemon. The quality of a product is revealed when you read the ingredients. If you don't know it you probably don't want it. In addition, many cyber communities offer free trade and allow products a second life. And for dessert, these monthly free markets where people bring what they don't need and take what they want are easy to organize and probably already operate near your place.


Recycling of Dry Materials

Solid waste causes many environmental problems. Solid waste treatment is costly, and the value of wasted materials damages Israel's economy by the billions each year. That cost will rise as materials become scarce. Number one and two plastics can be placed in the designated cages after washing them thoroughly of any food scrap. Paper and cardboard can also be easily recycled. Glass bottles are under the deposit law and can be returned to any shop selling them. Glass jars and containers can be very useful in the house. City halls and municipalities are responsible for clearing the waste - encouraging them to allow easy separation of waste at source is possible and recommended.


Recycling Organic Matter

Approximately forty percent of household waste is organic matter that grew from the soil. Since soil is one of the basic resources for our existence it is not only appropriate but necessary to return the organic mater to the soil. Even if there is no garden or animals it is easy and to make a valuable compost pile. Whoever has no compost pile can purchase one that is subsidized by municipalities. (Over 40 percent of weight of waste). That leads me to one of the most important subjects in developing an ecologically healthy city area.


Community Gardens

There is an alternative to mass amounts of energy invested in bringing food supplies into the city, to the amounts of packages, and to the neon light in supermarkets. Cities in the world have already internalized and implemented methods for growing food inside the city –fact is that it works in Cube, Canada, and many other places. Look for unused land patches that are at least twelve meters away from crowded roads. Look into simple growing methods that require minimum investment and little area such as the bio intensive. Any fruit, grain, vegetable, spice and green that is naturally grown prevents pesticides and chemical fertilizers from polluting our ground water. Quality of life has never tasted better. It's possible to cooperate with more neighbors, and in that way, produce even more with less effort. Share seeds, enjoy the soil, and eat healthy.


Community Growth and Sharing the Knowledge

Remember that we are communities inside communities, and there is always room for improvement in any community. There are neighbors in the city too. Tips for neighborhoods: Billboards, sharing transportation, weekly workshops where everyone are teachers and pupils, turning a part of the lawn into a vegetable garden (it's easy and requires less water), and off course broadening the discussion here on the ECI web site.

Some things authorities can encourage and develop are: green labeling for products, promoting infrastructures for recycling, and giving incentives for energy saving and consumption of renewable energy. These are the sort of actions to be done from top down. However, you should remember that citizens' action set future happenings. Follow your conscience.

I will be pleased to receive your response. I'll be even more pleased if you implement and pass the massage onwards. For our quality of life and future generations. Thank you.

البيئة المدنية

قائمة كلمات

حتى المدنين لهم علاقة مع الطبيعة ,عملياً المدنين هم جزء من الطبيعة ومن الطبيعي أن كل إنسان في المدينة أو القرية يطمح لتقليل تأثيره الشخصي على التدبير المنزلي البيئي ولتقليل كل تأثير سلبي على المجتمع وهذه نتيجة جانية لتحسين مستوى المعيشة والبيئة وهذا موضوع يتعلق بالصحة .
الأنتقال لثقافة حياة مجتمع معمرة هي التيار القادم من أجل تحسين جودة ومستوى الحياة ولترميم والمحافظة على الطبيعة هذا مجرد تفكير على الأنتقال والدخول لسيرورة العمل وإعادة تصميم جديدة أنظمة إنسانية من أجل أجيال المستقبل
يوجد إجماع عام أن الأنتقال والبقاء يستحق أن ينجز بالمقابل من الأعلى إلى الأسفل ومن الأسفل إلى الأعلى يعني القرارات والأجراءات العالمية الحكومية والبلديات هي مهمة جدا ولكن ليست كافية بدون قرارات وتصرفات السكان
بأي سبل بإلامكان إقامة مستوى حياة خالد "عامر" في بيئة مدنية لذلك توجد عدة أفكار جزء منها جديد وفعال والبعض الأخر قديم وهام
البناء البيئي

البناء البيئي يتطرق للبيت ,للجيران كجزء من أنظمة الحياة المحيطة بنا والتاكيد على الصحة والتطلع هو السماح لكل مواطن لكي يكون مستقل من ناحية البنية التحتية المركزة والتقليص من الطاقة والموارد وجودة ومستوى الحياة العالي جدأً المنزل البيئي يضم بداخله عدة أجهزة :تخزين مياه ,تكرير مياه المجاري, خدمات صلبة تحليل سماد عضوي (كامبوس) سماد عضوي (يتم إنتاخه صناعياً من بقايا الأطعمة والنباتات التي تكوم بشكل خاص تجري تفسخها فتصلح للتسميد ,وأجهزة إضاءة توفيرية (لاتشع بالحرارة) تكيف غير فعال وغيرها .عوامل من الطبيعة مثل طواحين الرياح إمتصاص وأستعاب أشعة الشمس تأخذ بالأحسبان لفعاليتها القوية .عند إختيار مواد بناء إنتقاء المواد بعناية حيث لا تكون سامة والتي تسمح بعزل تمهدي للمبنى
إستهلاك حكيم
الأجهزة التي نملكها لها تأثيرات كثيرة على البيئة وعلى كل مرحلة من مراحل حياتهم !
تكرير (تنقيب)مواد خام ,تصنيع, تسويق, إستعمال ,نهاية مدة الصلاحية ,إستعمال الجهاز مفضل أجهزة التي تتم إنتاجها من مواد محلية يتم إستحداثها ,يتم إستعمالها لمرة واحدة إذ توجد إمكانية لتكريرها ولا تحتوي على بترو كيماويات أو دترجنديم مغلفة بصورة صغيرة أو في كيس نستطيع أن نستعمله مرة أخرى ,وبذلك نستطيع توفير طاقة في التصنيع والأستعمال ,الأجهزة المستعملة لمرة واحدة هي بحاجة حسب رأيى أن تكون خارج السوق
أكثر الأجهزة تعطي خدمات مثل :مواد التنظيف توجد حلول إنتاجية للذين يقومون بإستعمال خدمات ومواد غير سامة معادن ثقيلة ومحلالات بيولوجيا ,وللحالات الصعبة إستعملو خل ليمون وبالإمكان التعلم من فيكي كيفية االعمل .بالإمكان تميز الجهاز عندما نتمعن بمركباته (المكونات) وعلى الأغلب أن لم نستطع أن نميزه فأنت لا تريده وكذلك أفحصوا مواقع مثل :مواقع إدخارية التي تمكن حياة ثانية للأجهزة كثيرة ,وللتحلاية يوجد سوق مفتوح يقام شهرياً يوجد فيه أو كل واحد يجلب منتوج (غرض )لا يريده وأن يأخذ في نفس الوقت غرض يريده إذ لم يكن في منطقتك مثل هذا السوق فالإمكان المبادرة للعمل مثل هذا الشئ
إستحداث مواد صلبة
نفايات صلبة تسبب لمشاكل بيئية كثيرة ,العلاج بالنفايات الصلبة غالي جدأ وحتي المواد المستعملة غالية وهي تؤدي وتؤثر على إقتصاد دولة إسرائيل بملاين الشواقل في كل سنة وتهدد أيضاً أن المواد أصبحت غالية ونادرة .قناني وأدوات البلاستيك نمرة 1-2 بالإمكان وضعها في صناديق التجميع المنتشرة وذلك بعد تنظيفها
من قمامة الطعام وإلى أخره كذلك ورق الكرتون بالإمكان تحديث مرة أخرى بشكل بسيط نسبياً القناني الزجاجية هي موجودة تحت سيادة قانون الأمانة ,وأيضاً بالإمكان إرجاع القناني إلى الدكانين التي تبيع البضاعة .المواد التي تحتوي على زجاج تستعمل في البيت ,مجالس ,سلطات ,وبلديات مسؤلات عن تجميع القمامة ومحبذ جداً تشجيع وتحفيز السلطات التي هي في مكان سكناك للسماح على عزل نفايات صلبة
إستحداث مواد عضوية
حوالي %40 من القمامة البيئية هي مواد عضوية من الأرض ولأن الأرض خصبة وهي من إحدى الموارد الأساسية للخليقة ليس إستحقاق إنما إجباري إرجاع المواد العضوية وحتى إن لم تكن حديقة أو حيوانات أليفة بيتية التي تعيش في المنزل .سهل جداً أن تحضر كومة كامبوس والتي تساهم كثيراً ولمن لا توجد لديه كومة لتحليل بقايا الطعام وبقايا القمامة العضوية توجد لديه إمكانية أن يمتلك جهاز كامبوس بثمن ممول من قبل السلطات وذاك حافز لتقليل %40 من وزن القمامة ,وهذا يأخذني إلى إحدى المواضيع المهمة جدأ تطوير بيئة مدنية صحية
حدائق عامة
توجد بدائل لكمية الطاقة المستثمرة في نقل الغذاء لداخل المدينة كميات وروزم
إستعمال لمرة واحدة
أضواء نيون في السوبرماركت .مدن في العالم الغربي سبقت في تطبيق وتذويت طرق لزراعة الغذاء داخل المدينة هذا الأمر حصل في كوبا وفي كنداوفي أماكن عديدة أخرى بحثوا عن أراضي ,قطعة أرض خصبة
لم تحرث ولم تزرع) وبعيدة كل البعد حوالي 12 متر من الشوارع المزدحمة من السيارات فحصوا عدة سبل بسيطة لزراعة التي تتطلب إستثمار بسيط وجزء بسيط من الأرض مثل :بطريقة انتنسيفت .كل ثمرة ,خضروات (بقول) حبوب توابل أو خضار تزرع التي تنمو بطريقة طبيعية ومنع المبيدات والتسميد من تلويث المياه الجوفية جودة الحياة لم تكن طيبة بالامكان التعاون مع الجيران وإنتاج فوائد مع قليل من الجهد وتقسيم أشتال والتمتع بالأرض وأكل طعام صحي.
تطوير مجتمع وتصنيف المعرفة
تذكروا أننا نتكون من جالية داخل مجتمع ودأئماً يوجد مكان للتحسين في كل مجتمع ,حتى للمدنيين يوجد جيران .لوح بلاغات ,موصلات مشتركة ,ورشات أسبوعية التي تحوي بداخلها معلمون وطلاب وقلب جزء من الأرض المخضرة للحديقة خضار ,هذا سهل ولا يستهلك ماء ,وبالطبع التحدث والأسهاب عن الموضوع موجود في الموقع
توجد أشياء إذ السلطات والحكومات تستطيع أن تشجع وأن تطور مثل ترميز منتج بعلامة خضراء ,تطوير بنية تحتية للأستحداث وتحفيز على توفير الطاقة وأستهلاك طاقة متجددة.
تلك أنواع الأعمال التي يجب عملها من الأعلى إلى الأسفل ولكن يجب عليكم التذكر أن تصرفات السكان هي التي تقرر وتحدد كل الأحداث المستقبلية أفعلو وعملوا حسب ضمائركم
أكون مسروراً أن أقبل ردود فعلكم ,كما وأكون أكثر فرحاً جداً أن تطبقوا وتنقلوا المعلومات إلى الأمام من أجل جودة الحياة الطبيعية وللأجيال المستقبل

وشكراً


1-2 of 2

Comments