פרי הגן - רשת חברתית לשיתוף פירות וירקות בגידול עצמי


רקע

פירות גנים

יותר ויותר עצי פרי ניטעים בחצרות בתים.  רבים מגלים את ההנאה והסיפוק הגדולים, הגלומים בחווית אכילת פירות מהגינה.  האקלים והתנאים המצוינים ברוב חלקי הארץ, מתאימים למגוון רחב מאוד של עצי פרי; החל מה'ותיקים' כמו הרימון והתאנה ועד ל'עולים החדשים', המביאים טעמים אקזוטיים מאיזורים טרופיים, כמו הפאפאיה והמנגו.  יש המעזים ומנסים את האבוקדו הרגיש וישנם אלו שהולכים 'על בטוח' ומקשטים את פינות החצר בפירות ההדר, שעוד לפני קום המדינה היו לסמל ההכר של האיזור.

תחביב נפלא זה, המספק גם את מרכיב המזון הנכבד, הגיע להיקפים נאים ותנובת עצי הפרי בחצרות, כבר עולה פי כמה על הכמות הנצרכת.  ישנם מי שמותירים את העצים להשיר את הפרי הבשל שאינו נקטף, חזרה אל האדמה ויש המכבדים/המחלקים.  לקרובים, לחברים, לעוברי אורח.


הרעיון

 'פרי הגן', נשען על אותה הנאת שיתוף ומציע לכל מי שיש בחצרו עודפי פרי שאין לו צורך בהם, להציע אותם למכירה!  בתשלום או בזיכוי לקניית פירות אחרים מהמלאי של 'פרי הגן'.


אורגני ובריאות

רובם המכריע של עצי הפרי שבחצרות הפרטיות, נהנים מתנאים אורגניים ונקיים מכימיקלים.  בנוסף, המצאותם באיזורי מגורים בפיזור ובמרווחים גדולים יחסית, מצמצמים את כמות המזיקים והמחלות המאפיינים גידולים חקלאיים אינטנסיביים.  משום כך, סביר שפירות אלו נחשבים בריאים יותר.


גם קונים, גם מוכרים

'פרי הגן' אינו רק גורם מתווך, אלא פועל לעידוד גידול וטיפוח עצי פרי וגינות ירק בחצרות,  כחלק מתפיסה סביבתית מקיימת רחבה.  ככזה, השירות המוצע כולל גם הדרכה ועזרה חקלאית, בשתילה, בגיזום, בדישון האורגני, באיזון מזיקים ביולוגי ופיזי, במחלות ובמקרים מסוימים - גם בקטיף.  בנוסף, אנו מציעים הדרכה וליווי ביצירת גן ירק לצריכה עצמית, מתוך כוונה שגם הירקות העודפים שיגדלו בו, יצורפו למגוון המוצע לכלל, של 'פרי הגן'.

החברים ברשת 'פרי הגן', אינם רק 'ספקים'.  ההצטרפות אליה מאפשרת גישה דו כיוונית; גם כמציעי פרי או ירק, אך גם כצרכנים של אלו מחצרות של חברים אחרים.  ובמידה וחבר מביא כמות פירות מגינתו, הוא יכול לקבל עליה תשלום (הנמוך ב-30% מהמחיר לצרכן), או להשתמש בערכה לצורך קניה של פירות וירקות אחרים מהמגוון.


מי חבר

אין כל חובה לספק פירות או ירקות, בכדי להכנס לרשת.  כל אחד יכול להצטרף, בין אם יש לו תנובה להציע ובין אם הוא רוצה רק לקנות כזו לביתו.


מחיר

מעצם היותו של 'פרי הגן' רשת חברתית, כוונתו ליצור צמצום פערי תיווך ככל הניתן.  כמוכן, צמצום באחסנה, במתקנים, בפועלים ובעוד מרכיבים רבים אחרים המהווים את מרכיבי העלות.  על כן, השאיפה היא ליצור מערכת שתספק פירות וירקות טריים ובריאים, המנותקת ממערכות השיווק הקונבנציונליות, בהן הפרי עצמו הוא רק מרכיב קטן בתמחור.

'פרי הגן' אינו מתיימר לעמוד בשורה אחת עם חנויות הפירות והירקות המציעים לאורך כל השנה, כמעט את כל המגוון הקיים - ללא קשר לעונה.  ההיצע הקיים בכל רגע נתון, יהיה תלוי אך ורק בכמות ובמגוון אותו יציעו חברי הרשת.  מה שינטרל את הצורך בתחרות או בעמידה במלאים, בהיצע גדול תמיד מהביקוש וכו'.  גם מרכיב זה, אמור לנתק את תמחור הירקות והפירות ממערכת המחירים הנהוגה בשוק הכללי ועל כן גם להותיר את המחירים קבועים יחסית ושפויים.


לעבודה!

כל מה שנותר לך לעשות כעת, הוא להציץ אל עצי הפרי בחצרך ולמלא את הטופס!

ואם בפרי או ירק חפצה נפשך, נשמח להציע לך מהמגוון.


לפרטים נוספים

ניתן לפנות לאסף - 0522707071

toingi@gmail.com

Comments